A dél-koreai szerző december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján veheti át a világ legrangosabb irodalmi kitüntetését intenzív és költői nyelvezetéért, amellyel megújította a kortárs prózát.

Október 10-én, 13 órakor jelentette be a Svéd Akadémia, hogy a 2024-es irodalmi Nobel-díjat Han Kang dél-koreai író veheti át „intenzív, költői prózájáért, amely számot vet a történelmi traumákkal, és feltárja az emberi élet törékenységét”.

A Nobel-díj oldalán olvasható részletes indoklásban a Svéd Akadémia úgy fogalmaz: a szerző életművében történelmi traumákkal és láthatatlan szabályrendszerekkel néz szembe, és minden egyes munkájában leleplezi az emberi élet törékenységét.

Egyedülálló módon érzékeli a test és a lélek, az élők és a holtak összefüggéseit, költői és kísérletező stílusával pedig megújította a kortárs prózát.

Az elismeréssel 11 millió svéd korona (388 millió forintnyi összeg) jár. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át. Han Kang 1970-ben született Dél-Koreában. Az irodalom már fiatal korában fontos szerepet játszott az életében, az édesapja ugyanis híres író volt. Az írás mellett a zene és a képzőművészet iránt is elkötelezte magát, amely irodalmi munkásságán is érzékelhető.

Írói karrierje 1993-ban indult el, ekkor közölte le egy koreai folyóiratban első verseit. Prózai debütálására 1995-ben került sor, egy novelláskötetet adott ki, amelyet rövidesen számos más prózai alkotása követett, regények és novellák egyaránt.

Han Kang számára a nemzetközi áttörést végül 2007-es Növényevő című regénye hozta meg, amely magyarul is megjelent 2017-ben a Jelenkor Kiadó gondozásában, Kim Bogook, Németh Nikoletta és Kiss Marcell fordításában. A három részből álló kötet főhőse Jonghje, aki úgy dönt, nem hajlandó alávetni magát az étkezési normáknak. Döntését, mely szerint nem eszik többé húst, a környezete eltérő, gyakran agresszív reakciókkal fogadja. Han Kang a kötetével 2016-ban elnyerte a rangos Nemzetközi Man Booker-díjat. A magyar olvasók emellett ismerhetik 2014-es regényét is, amely hazánkban 2018-ban jelent meg Nemes teremtények címmel, ugyancsak a Jelenkor Kiadó gondozásában, Kiss Marcell fordításában. A könyvben Han Kang a véres kvangdzsui mészárlásnak állít emléket. A történet 1980 májusában, Dél-Koreában játszódik, ahol a diákok éppen a diktatúra ellen tüntetnek. A hatalom válaszul bejelenti a szükségállapotot, kivezényli a hadsereget, és a katonák meggyilkolnak több száz fiatalt. A diákok, köztük tizennégy-tizenöt éves gimnazisták gyűjtik össze a harcokban elesett társaik holttestét, hogy azonosíthassák és eltemethessék őket. Ebből a tragédiából bomlik ki az áldozatok és a gyászoló túlélők története, valamint egy diktátor vezette rezsimé.